Wzmacniacze tranzystorowe


Plinius 3100

Końcówka mocy pracująca częściowo w klasie A.

 

Podczas pracy solidnie się nagrzewa, można się nawet poparzyć. Dźwiękowo bez zarzutu, trafiła do mnie w celu wymiany wszystkich gniazd. Ma współpracować z mojej konstrukcji przedwzmacniaczem lampowym z którym tworzy zgrany duet. Wygląda to tak:

 

Któryś z poprzednich właścicieli wzmacniacza uznał że oryginalny kabel sieciowy jest kiepski, i postanowił go wymienić na ekranowany ViaBlue. Idea słuszna, gorzej z wykonaniem. ViaBlue jest dość gruby, do zamocowania go w obudowie użył więc przemysłowego dławika kablowego. Wymagało to oczywiście powiększenia otworu. Oto jaką dziurę zobaczyłem po demontażu owego dławika:

 

Należało z tym zrobić coś sensownego. Wyciąłem więc odpowiedni otwór i zamontowałem porządne złocone gniazdo zasilające IEC:

 

Po zamontowaniu gniazda jego brzegi zasłaniają całkowicie to nieszczęsne rękodzieło:

Producent zastosował zaskakująco słabe terminale głośnikowe wykonane z niklowanego mosiądzu. Plastikowe nakładki popękały z czasem uniemożliwiając solidne podłączenie widełek:

  

 

Nowe terminale będą znacznie potężniejsze. Wymaga to rozwiercenia oryginalnych otworów w obudowie:

 

Próba wywiercenia w blasze otworu o średnicy 12mm zwykłym wiertłem do metalu skończy się uzyskaniem nieforemnej dziury o trójkątnym kształcie. Należy użyć odpowiedniego narzędzia:

 

Wymieniałem także wejściowe gniazda RCA na WBT z serii Nextgen, to również wymagało rozwiercenia otworów ponieważ WBT mają dość grube trzpienie.

Końcowy efekt:

 

 

Cyfrowa końcówka mocy, czyli wzmacniacz klasy D:

 

Rodzina wzmacniaczy Marantz PM68, PM78, PM7000, PM8000, PM7200

Marantz PM7000, PM7200 i PM68 to dokładnie to samo, jeżeli chodzi o elektronikę. Jedynie PM68 ma inne wzornictwo, ale elektronikę wewnątrz taką samą.
Z kolei PM8000 to też to samo, ale ma dołożony jeden pstryczek który zwiększa prąd spoczynkowy końcówki mocy wprowadzając ją częściowo w klasę A, ale dzieje się to kosztem ograniczenia mocy wyjściowej. Starszym odpowiednikiem PM8000 jest PM78.

Wzmacniacze te dają całkiem niezły dźwięk, ale niewielkim kosztem można je jeszcze poprawić. Oto trochę fotek z tuningu Marantza PM68 z komentarzem:
-Zaczynamy od zasilacza. Usuwamy oryginalny zintegrowany mostek i zamiast niego "sadzimy krzaczek" złożony z diod soft recovery (w przypadku modeli PM78 oraz PM8000 diody muszą mieć radiatory, inaczej w trybie klasy A się przegrzeją).


-W zasilaniu preampu usuwamy brązowe Elny i zamiast nich wstawiamy coś większego i lepszego. U mnie Rubycon i lepsze serie Elny. Na tej samej płytce jest też regulacja barwy tonu, ale modyfikację tej sekcji można sobie odpuścić, bo da się ją w całości pominąć przyciskiem "direct".

 

-płytka regulacji głośności, tu wymieniamy brązowe Elny w zasilaniu na coś lepszego. Elektrolity 2,2uF wymieniamy na foliowce, a wzmacniacz operacyjny JRC na Burr-Browna OPA2134, OPA2132, TLE2082 albo Analog Devices OP275. OPA2604 zagrał tu zbyt ciemno, a  National Semiconductors LM6172 w niektórych egzemplarzach się wzbudza (uważać!). Wzmacniacz operacyjny warto umieścić na podstawce (koniecznie typu precyzyjnego).

 

-końcówka mocy: kondensatory elektrolityczne 47uF na wejściu wymieniamy na foliowe 4.7uF. Kondensatory elektrolityczne 220uF w zasilaniu wymieniamy na np. BC components (są świetne!). Widać też brązowo-złote Elna Silmic wstawione zamiast najzwyklejszej Elny.


-cały wzmacniacz:

 

Załóż darmową stronę z Beepworld.pl
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!