Kolumny głośnikowe


Przedstawiam wyjątkowe kolumnyoparte na jedynych w swoim rodzaju jedwabnych wysokotonowcach Dynaudio T330 Esotar  oraz kewlarowych basowcach Scan-Speaka o wyczynowych parametrach:

 

 

Moje domowe  kolumny 

Przedstawiam kolumny głośnikowe wykonane przeze mnie pod kątem współpracy ze wzmacniaczami lampowymi na lampach KT88. Użyłem głośników Scan-Speak z membraną kewlarową (niskośredniotonowy) oraz jedwabnej kopułki wysokotonowej Dynaudio:

 

Kolumny  wykonane przeze mnie dla mojego przyjaciela. Oparte na klasycznych głośnikach niskośredniotonowych Scan-Speaka z membranami papierowymi na piankowym zawieszeniu, i wklęsłych ceramicznych kopułkach Accutona:

  

 

Kolumny wykonane na bazie kupionych okazyjnie na allegro fornirowanych obudów o nietypowym kształcie:

  

 

 

Monitory  na bazie Vify XT18WH i Morela MDT32.

 

Monitorki na bazie obudów po Eltaxach Liberty 3+.

Tweeter Peerless V-line (Vifa) D25AG05, woofer Scan-Speak 18W8424.
Obudowy i rurki BR pasują jak ulał, nie trzeba nawet wiercić nowych otworów pod wkręty mocujące głośniki, warto natomiast co najmniej boczne ściany (są trochę cienkie) wykleić matą bitumiczną z filcem i ująć trochę watoliny.
W stosunku do oryginalnych glośników postęp jest dramatyczny.

 

 

Sposób na budżetowe podłogówki

Swego czasu pewien duży sklep, ten co "nie dla idiotów" sprzedawał masowo kolumny Magnat Vector 55. Kolumny bardzo solidnie zbudowane, ale grają fatalnie. Niemniej mogą one być świetną bazą do "pójścia na skróty" w budowie własnych budżetowych podłogówek, bo mają bardzo porządne skrzynki i bardzo porządne woofery, a na rynku wtórnym egzemplarze w bardzo dobrym stanie można wyrwać poniżej 1000zł. Pokażę tutaj jak "zutylizować" takie kolumny. Fotka oryginałów:

Jak już wspomniałem skrzynki są bardzo solidne, woofery też. Na tym jednak zalety kolumn się kończą, bo grają one źle. Bas rozlazły, średnicy brak, góra wyeksponowana i sycząco-męcząca. Gra to tak a nie inaczej dlatego że skrzynki są za duże i źle strojone, zwrotnice są beznadziejnie opracowane i oparte na żałośnie słabych częściach, a tweetery są kiepskie. 

Oryginalna zwrotnica;

schemat oryginalnej zwrotnicy
(L1-1,35mH, C1-12uF, R1-0,56ohm, C2-6,8uF, C3-10uF)

Skrzynia jest duża, ma objętość wewnętrzną 42 litry. Głośniki tam zastosowane najlepiej pracują w BR o objętości ~15 litrów na łeb, co daje ~30 litrów na dwie sztuki. Należy więc zmniejszyć objętość czynną przez wstawienie do środka szczelnej przegrody. Po zmniejszeniu objętości należy obniżyć strojenie bassrefleksu. W oryginale zastosowano dwa jednakowe tunele. Odpowiednie dostrojenie uzyskamy szczelnie zatykając jeden z nich. 

Jak już wspomniałem, oryginalny tweeter jest fatalny, więc trzeba go wymienić. Na szczęście ma standardową średnicę frontu 104mm, więc mamy spory wybór. Ja zastosowałem tekstylne Vify TC26.
Schemat nowej zwrotnicy (L1-0,7mH, C1-10uF, R1-1,5ohm, C2-4,7uF, L2-0,22mH) 

 

Gotowe kolumny po przeróbce:

 

Tak spreparowane kolumny grają u mojego kolegi pod wzmacniaczem lampowym na EL34. Źródłem jest u niego CD Denon z lampowym stopniem analogowym opisany przeze mnie tu: http://audiosurgery.beepworld.pl/odtwarzaczecd.htm

Cały zestaw gra nad podziw dobrze. Nie ma szans żeby za podobne pieniądze kupić w sklepie zestaw grający na tym poziomie. W sumie nawet z drugiej ręki nie będzie to możliwe bez ingerencji DIY.

Identyczną modyfikację da się zrobić dla kolumn Heco Xenon 400, również masowo niegdyś sprzedawanych przez sklep "nie dla idiotów":

 

Naprawa głośnika wysokotonowego Dynaudio D260 Esotec

Nadesłano mi do sprawdzenia parę tweeterów Dynaudio. Jeden z nich grał ciszej niż drugi.
Wyglądał normalnie, cewka wykazywała standardową oporność. Nie był zatem spalony, nie było też zwarcia: 

 

Okazało się że cewka jest zakleszczona w szczelinie magnesu, bo odkleił się i przesunął jeden z nabiegunników. Problemem było uwolnienie cewki bez jej uszkodzenia, i bez pogięcia karkasu. Ale poradziłem sobie.

 

Teraz należało przykleić nabiegunnik tak, aby zachować jednakową szerokość szczeliny na całym obwodzie.
Ale jak to zrobić, gdy nabiegunnik i magnes przyciągają się z taką siłą, że ręczne ustawienie ich względem siebie we właściwej pozycji jest niemożliwe?
Trzeba posłużyć się sposobem.

 

Mierzymy otwór w oderwanym nabiegunniku. Mierzymy średnicę "bolca" drugiego nabiegunnika. Odejmujemy jedno od drugiego. Uzyskany wynik dzielimy przez dwa. Jest to grubość "wkładki ustalającej" jaką musimy umieścić w szczelinie. Potem nakładamy klej dwuskładnikowy na nabiegunnik, wkręcamy w niego na wylot dość długie śrubki, i nakładamy na magnes. Stopniowo wykręcając śrubki powoli opuszczamy nabiegunnik, aż do końca. Jest on stale przyciągany przez magnes, więc po sprawdzeniu czy nadmiar kleju nie zaleje szczeliny możemy zostawić sklejony nabiegunnik do stężenia. Potem już tylko wstawić cewkę na miejsce i przykręcić frontpanel.
Głośnik gra. Rzecz jasna ferrofluid trafił szlag, i "dla symetrii" należy wyciągnąć ferrofluid również z drugiego głośnika od pary. W przypadku Dynaudio można to zrobić bez obaw. Nie spalą się.

 

Wzór tekstu:
Darmowa strona domowa na Beepworld
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!